Villa el Salvador!

peru1Villa el Salvador (Peru) - Juni 2016

Lieve vrienden, daar we weten dat jullie volop bezig zijn met de voorbereidingen van het Feest van het Leven, laten we jullie via deze brief weten dat we voor jullie bidden. We vragen de Heer dat Hij jullie heel veel energie, licht, vrede en vreugde schenkt… want dat hebben jullie in deze dagen heel hard nodig! WE ZIJN JULLIE HEEL NABIJ!!!

Wat waren we blij toen we vorige week de parabel van de Verloren Zoon mochten brengen in een van onze parochies. We hadden die avond ook enkele vrienden van ons huis uitgenodigd.

Alles vond plaats in een kleine sporthal vlakbij de parochie, die gelukkig groot genoeg was voor ons decor. Het werd een erg mooie avond, vol emotie. Al van bij de start ging het er vreugdevol aan toe, met name door de liedjes die door hun eigen koor verden gezongen. Het koor bestond uit volwassenen en kinderen. De kinderen waren heel blij dat ze samen met ons konden dansen! Na een uur gedanst te hebben, was het tijd voor de Aanbidding van het Heilig Sacrament, een moment van intens gebed dat we allemaal samen hebben beleefd.

Na de Aanbidding hebben we naar de video "Voor God is niets onmogelijk" gekeken; deze was ondertiteld in het Spaans. Vervolgens gaf "oom" Domenico een korte uitleg over de Parabel van de Verloren Zoon en toen begon de Recital.

De tieners, kinderen, tantes en ooms beleefden dit moment met hart en ziel en de toeschouwers waren heel verrast en ontroerd! Met een groot applaus bedankten ze alle deelnemers want ze waren diep ontroerd door de kinderen die meespeelden in de recital!
 
peru2Wij zijn heel gelukkig dat we zelf mogen ervaren hoe het Evangelie ons leven verandert en hoe het ons dat duwtje geeft om te blijven geloven dat Gods Barmhartigheid groter is dan al de rest!

Tenslotte heeft vader Raul, één van onze parochiepriesters, ons over de parabel van de Verloren Zoon gesproken: hij zei dat we allemaal geroepen zijn om barmhartig te zijn zoals de Vader, in het bijzonder tijdens dit Jubeljaar van de Barmhartigheid.

We danken God voor deze kans en voor alle wonderen die Hij ons blijft tonen op onze weg. De voorbije dagen hebben we ook heel bijzonder gebeden voor drie kindjes die geadopteerd zullen worden: voor de twee zusjes, Emma en Paola, die al bij ons zijn van bij de prille start van hun leven en voor Sara die twee en half is. Ze zijn enorm blij en vertellen hun grote nieuws aan iedereen die het horen wil.

We zijn ook enorm dankbaar voor het bezoek dat we deze maand kregen van mama Virna (moeder van Marialisa, één van onze missionarissen - haar getuigenis over haar verblijf kan je onderaan dit artikel lezen) en mama Loredana: twee echte "cenacolina"-mama's die ons door hun manier van zijn, hun hartelijkheid en vrijgevigheid, veel vreugde, eenvoud en moederlijke liefde hebben geschonken… bovendien hebben ze ons ook nog eens verwend met heerlijke Italiaanse gerechten. De aanwezigheid van onze moeders en vaders is altijd een bijzonder geschenk voor onze missiehuizen!

Dankjewel voor jullie gebeden en voor al het goede, voor elke vorm van dienstbaarheid en al het leven dat jullie geven vanuit jullie dagelijkse zending!
Een knuffel van zeven seconden voor jullie allemaal!!!

WE ZIEN JULLIE ENORM GRAAG!!!!

De Peruaanse Cenacolina-familie

GETUIGENIS MAMA VIRNA

virnaHallo iedereen, ik ben Virna, gehuwd met Claudio en mama van drie kinderen: Marco, Luca en Marialisa. Mijn zoon Luca is nu 4 jaar in de Gemeenschap en op het moment dat hij naar het Cenacolo vertrok, besloot Marialisa, die enorm gehecht is aan haar broer, naar de maandelijkse tienerbijeenkomsten te gaan(*). We denken dat ze dit deed om dichter bij haar broer te zijn!

In de fraterniteit van Spinetta voelde ze zich onmiddellijk thuis en hartelijk verwelkomd... en al vrij snel groeide in haar het verlangen om naar de Missies te vertrekken. Don Eugenio had hier meermaals over gesproken tijdens de bijeenkomsten. En zo geschiede: vorig jaar, juist na het afronden van haar middelbare studies (ze moest nog 19 worden) maakte ze haar koffers klaar met de gedachte haar verdere studies gedurende een half jaartje “uit te stellen”...

marialisa1Op 1 september is ze in het gezelschap van haar vader naar de Missiepost “Villa Salvador” in Peru vertrokken. Eenmaal per maand had ik contact met haar via “Skype”. Telkens weer voelde en zag ik hoe gelukkig en enthousiast ze was en zo verstreken er algauw 4 à 5 maanden. Maar plots werden de berichten schaarser en minder enthousiast... Ik wachtte nog wat af, maar besloot uiteindelijk, mama zijnde, mijn verantwoordelijkheid op te nemen, niet langer van op de zijlijn toe te kijken. Ik wou zelf ook wel wat tijd te geven aan de missies en het verlangen om een bezoek te brengen aan de Missiepost... en met mijn eigen ogen zien hoe het met mijn dochter ging, werd alsmaar groter.

Aangekomen in Lima maakte ik een cultuurshock mee! Alles om me heen was grijs, overal zag ik zand en wat een vreemde geuren... maar dat vergat ik toen ik mijn dochter in de armen sloot... en na negen maanden een hartverwarmende knuffel kreeg van haar! Wat had ik dit gemist!!!

Terwijl we de stad doorkruisten zag ik overal chaos en hoe dichter we Villa Salvador naderden, hoe extremer de armoede werd... je kon er niet omheen kijken... ik moest ervan huilen... hoe was het toch mogelijk? Hoe kon men zo leven? Overleven?

villasalvadorangelo.peruMaar toen zag ik het huis van de Gemeenschap, de Missiepost, en het leek of we aangekomen waren in het paradijs: een kleine engel opende de deur en liet ons binnen! Alle meisjes en de zusters verwelkomden me met vrolijke liederen en de gigantische vermoeidheid van de lange reis viel van mijn schouders.

In het huis worden zo’n 30 kindjes opgevangen. Sommigen zijn weesjes, anderen hebben een fysieke of mentale beperking, maar de grootste “groep” bestaat uit kindjes die achtergelaten werden. Zoveel lieve kleintjes met slechts één wens: een liefdevolle en veilige “thuis” vinden!

In de daaropvolgende dagen ontdekte ik dat het werkritme hier heel hoog ligt... en het leek alsof de dag nooit “begon” want hij “eindigde” nooit... Je bent altijd bezig met de kindjes, ook ’s nachts... en al ben je moe en zou je willen slapen, toch zet je hun behoeften boven die van jezelf. Je zou ervan versteld staan hoeveel er te doen is in de Gemeenschap voor mama’s van mijn leeftijd. Zodra de kleintjes jou een beetje beginnen te kennen, willen ze constant met je spelen, op de arm genomen worden, om knuffels en aandacht te krijgen. Daarna geef je hen hun flesje, ververs je de luiers, enz.

Als zij slapen, dan kijk je in de kleerkast en kom je tot de vaststelling dat er niets meer is... dus begin je met het wassen en drogen van de kleertjes, met de strijk, en dan is er ook nog het verstelwerk, alle naaiwerk...  Niet te geloven hoeveel SLABBETJES ze daar hebben...

En als dat allemaal klaar is, “vlieg” je naar de keuken... fruit en groenten wassen, papjes klaarmaken... en dan... dan is het tijd om het eten voor de grote “kinderen” te bereiden. En ja, hoor, daar voelde ik me  helemaal in mijn element: ik mocht het eten bereiden voor de meisjes en de zusters. Voor hen was het eens iets anders dan de Peruaanse maaltijden, want daar ik een typische Italiaanse mama ben, ontbrak het hen niet aan schotels vol lasagna, aan pasta met ragout, lekkere zoete dessertjes en was er natuurlijk... heerlijke Italiaanse koffie! Die kon en mocht niet ontbreken!

In de vroege ochtend, direct na het ontwaken, kwamen we samen in de kapel. Om 06.00 was het tijd voor de Lauden en om 06.30 baden we het Rozenkransgebed, dit met uitzondering voor de meisjes die de beurtrol bij de kleintjes overnamen.

marialisaEr heerst heel veel sereniteit in het huis, en op het moment dat de voeten onder tafel “kunnen” geschoven worden, voor het middag- of avondmaal, dan wordt er onmiddellijk gedeeld over de behaalde “successen” van de dag. Er wordt heel wat afgelachen want ook al zijn de kindjes nog klein, het zijn sluwe deugnieten, echte “(b)engeltjes”. Ook discussies zijn aan de orde van de dag wanneer er problemen zijn en dan komt zuster Marika, de verantwoordelijke van het huis, met goede raad of alternatieve oplossingen... Telkens weer mocht ik ervaren hoeveel liefde en aandacht ze allemaal geven aan deze kindjes die, al zijn ze nog zo klein, al zoveel meegemaakt hebben en dikwijls diepe kwetsuren met zich meedragen.

Ook wanneer er weinig voorzienigheid is, dan nog komen de kindjes niets tekort. Er is altijd melk met honing voor hen, vitaminen, fruit en... Pampers... Sjonge toch... zoveel Pampers...

Helaas, de tijd vloog voorbij en het uur van vertrek kwam dichterbij. Tijdens mijn laatste dagen daar heb ik dikwijls gehuild. Ik wou mijn dochter Marialisa niet achterlaten, maar ook de kindjes niet... en ik vroeg me af welke toekomst ze zouden hebben? Vinden ze goeie ouders die hen welkom heten, die voor hen zullen zorgen en hen onvoorwaardelijk zullen liefhebben? Wat zal het leven hen brengen?

Ook Marialisa voelde de spanning in me, maar met tranen in de ogen vroeg ze of ik kon begrijpen waarom het voor haar nog niet mogelijk was om al huiswaarts te keren. O ja, ik had dat goed aangevoeld, kon het ook begrijpen, want ook al waren er slechts enkele maanden voorbij sinds zij naar Peru vertrok, ik had mijn dochter teruggevonden als een jongvolwassen vrouw die haar verantwoordelijkheid opneemt.

Je denkt dat je naar de Missies gaat om anderen te helpen, om hen te dienen, maar uiteindelijk ben jij diegene die veel rijker wordt, menselijker en gevoeliger voor hen die niet het “geluk” hadden om een familie te hebben. En je beseft al heel gauw dat jezelf wegcijferen en tijd nemen voor hen die minder bedeeld zijn dan jij, dat dit de juiste keuze was en is!

En zie, vanuit het diepste van mijn hart steeg een groot dankgebed op aan Jezus, want door het ja-woord van Moeder Elvira heeft Hij niet alleen ons leven veranderd, maar ook gered! Ik weet het wel, we hebben nog een hele weg af te leggen... maar ik heb er vertrouwen in... ik ben hoopvol…

Veel groetjes en een dikke knuffel voor jullie allemaal,
Mama Virna

(*) nota: deze bijeenkomsten gaan door in de fraterniteit Spinetta. Oorspronkelijk werd deze “cursus”, deze “weg” aangeboden aan de zusjes van de jongeren in de Gemeenschap, zo konden zij beter begrijpen wat hun broer allemaal meemaakt terwijl hij op weg is met de Gemeenschap. Er zijn al enkele artikels over verschenen in de rubriek Nieuws. Indien je er iets meer wilt over weten, klik hier... "blader" maar even in de pagina's, op zoek naar één van de artikels over de tienerbijeenkomsten; voor het laatst verschenen artikel: klik hier